Son Dakika Haberler

‘Dijital Çağda Kişisel Veri Güvenliği Konferansı’ gerçekleştirildi – BRTK

‘Dijital Çağda Kişisel Veri Güvenliği Konferansı’ gerçekleştirildi – BRTK
Okunma : 26 views Yorum Yap

KKTC’de faaliyet gösteren özel ve kamu kuruluşlarında farkındalık oluşturmak; Kişisel Verileri Koruma Kurumu sistemine ürün ve yazılım geliştiren firmalarla bu ürünlere ihtiyaç duyan tarafları bir araya getirmek amacıyla Dijital Çağda Kişisel Veri Güvenliği Konferansı gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Teknolojileri Kurumu’nda yer alan konferansın açılışında konuşan ICT Media Grubu Genel Yayın Yönetmeni Murat Pehlivan, kişisel verilerin korunmasıyla ilgili Türkiye’de oluşan eko sistemin KKTC’de de oluşması için çalışmak gerektiğini belirterek, konferansın buna olanak sağlayacağına olan inancını dile getirdi.
Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Teknolojileri Kurumu Başkanı Kadri Bürüncük de, dijitalleşmenin faydalarına dikkat çekerek, son derece hızlı gelişen bu sektör için olmazsa olmazın altyapı olduğunu belirtti.

“Veri paylaşımı olmazsa olmaz ama ülke, şirketler ve kişilerin güvenliğini sağlamak da olmazsa olmazdır” diyen Bürüncük, bu konuda kurumun yaptığı çalışmaları anlattı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Kaan Kutlay, teknolojinin nimetlerinden yararlanırken kişisel verilerin de bilmeden paylaşıldığını belirterek, bunun ileride yaratabileceği sıkıntılara işaret etti.

Kutlay, kurulun çalışanı bulunmadığını ve kurul üyelerinin özverileriyle hareket ettiğini, kısıtlı imkanlarının iyileştirilmesini istedi.

Türkiye Cumhuriyeti Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Faruk Bilir ise, veri korumanın iki temal amacı olduğunu belirterek, bunların temel hak ve verileri korumak ile keyfi veri işlemenin önünü alıp disipline etmek olduğunu söyledi.

Kişisel verilerin korunması derken, sadece verinin değil kişinin kendisinin de korunması anlamı taşıdığını kaydeden Bilir, verilerin yasaklayıcı bir zihniyetle değil belli kriterler çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirtti.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı da, dijitalleşen çağda kişisel verilerin korunmasının büyük önem taşıdığını belirterek, 2007’de bu yönde yasanın geçirildiğini hatırlattı.
Arıklı, “İnternet dünyayı global bir köy haline getirmişklen bütün verilerimiz açıkken, bizim bu konuda ciddi bir yol kat etmememiz üzücü. Bunun için acil tedbirler almak gerekiyor” dedi.
Yüklenen her verinin tüm dünyada takip edildiğiniz anlamı taşıdığını belirten Arıklı, kötü emeller karşısında korunulmasının da önemine işaret etti ve bu konuda gereken adımların atılması gerektiğini vurguladı.
Bakan Arıklı, KKTC’yi bilişim adası haline getirme ve bu yönde internet altyapısını geliştirmede kararlı olduklarını vurguladı ve 5G ile fiber optik ağ konusunda yapılan çalışmaları anlattı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da, bilgi çağında olunduğunu belirterek, bu konuda Türkiye’nin KKTC ile tecrübelerini paylaşmasınının önemine işaret etti.
Tatar, “Burası Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti ama 1 km uzaklıkta AB. Güney Kıbrıs’a geçilirken sınırdaki memnur ‘sen şuralısın buralısın’ diye seni geçirip geçirmeyeceğini söylüyor. Bu bilgiler oraya nasıl geçti? Bu bir ihanettir” dedi.
Kişinin sadece kendi rızası ile bilgilerinin paylaşılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, teknoloji çağında mütevazi bir devlet olan KKTC’nin ilgili kurumlarına destek sağlamasından ve bunları yönetebilecek insan kaynağını hazırlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Ambargolar ve kısıtlamalara rağmen iletişim çağında atılacak adımların dünyayla buluşmada önemli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, gerek fiber ağ gerekse ulusararası iletişim şirketlerinin yatırımlarının ülkeye olan güveni gösterdiğini belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)