Son Dakika Haberler

“İnsanımızın acısı, bizim acımızdır” – BRTK

“İnsanımızın acısı, bizim acımızdır” – BRTK
Okunma : 29 views Yorum Yap

Başbakan Ünal Üstel, şiddetli yağışlardan ve su baskınlarından etkilenen Geçitköy ve Karşıyaka Balıkçı Barınağı’na giderek incelemelerde bulundu

Geçitköy’de düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Üstel, Meteoroloji Dairesi ve polis teşkilatının yaptığı uyarıların dikkate alınması gerektiğine vurgu yaparak, “Hem kaymakamlıklarımız hem de belediyelerimizle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maalesef bazı yerlerde yaşanan sel felaketi büyük hasara neden oldu” dedi.
Özellikle belli başlı köylerde hasarın büyük olduğuna işaret eden Başbakan Üstel, “Allah’a şükürler olsun ki; can kaybımız yok…Bu tek tesellimiz. İki gündür hem bölgelerimizde hem de kaymakamlarımızla durum değerlendirmelerimizi yaptık. Halkımız için neler yapılabileceğini belediye başkanlarımızla ve ilgili birimlerimizle ele aldık. Süratli şekilde mağdur olan insanlarımızın mağduriyetini gidermek için önce insanımız dedik” ifadelerini kullandı.

“MAĞDUR OLAN VATANDAŞLAR LAPTA GENÇLİK KAMPI’NA GÖTÜRÜLDÜ”

Üstel, evleri su içinde kalan ve büyük hasar gören aileleri Lapta bölgesinde bulunan Gençlik Kampı’na sevk ettiklerini de belirterek, şunları kaydetti: “ “Vatandaşlarımızı orada bir müddet misafir edeceğiz. Her türlü ihtiyaçlarını karşılayarak, evlerinin bakımını yaptıktan sonra yeniden evlerine dönmelerini sağlayacağız. Geçitköy’ün ilerisinde İngiliz ailelerin yaşadığı bir bölge var. Orada da yarından sonra kaymakamlığın kuracağı ekip ve belediye ile işbirliği içerisinde hasar tespitleri yapılacak. Bunları da hükümetimiz ayrıca ele alacak.”

“ALTYAPI ÇALIŞMALARI YAPILACAK”

Başbakan Üstel, aşırı yağıştan nedeniyle bazı yolların da zarar gördüğüne ve Karayolları Dairesi ekiplerinin harekete geçtiğine dikkat çekerek, “Yollarımızda da sel felaketinden dolayı büyük aşınmalar oldu. Geçici bir süre insanımız rahat seyahat edebilsin diye gerekli çalışmalar yapılacak. Ardından köklü çözümlerle yolllarımızdaki altyapıları gözden geçirerek iyileştirmelerini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Üstel, “Can kaybı olmadığı için Allah’a şükür ediyoruz. Ülke genelinde selden zarar gören her insanımızın acısı bizim de acımızdır” diye konuştu.

Bakanların yağışlardan hasar gören bölgelere giderek tespit çalışmaları yaptıklarını da kaydeden Üstel, “İnsanımıza her türlü yardımı yapmaya hazırız. İnsanımızın evlerini su bastığı, evlerinde yemek pişiremedikleri için onların yemek ihtiyaçlarını da karşılayacağız. Hayvancımıza yem ve bala desteği veriyoruz. Desteklerimiz yarın ve diğer gün de devam edecek. İnsanlarımızın sıkıntıları sona erene kadar, hükümetimiz insanımızın üzerinden elini çekmeyecektir” dedi.

Yarından sonra teknik ekiplerin süratli şekilde hasar tespiti yapacağını da vurgulayan Üstel, “Bir kez daha halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. diyorum. Bir daha bu felaketlerinin yaşanamaması için hükümet olarak gerekli altyapı çalışmalarını süratli şekilde yapacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)