Son Dakika Haberler

Azerbaycan Ermenistan sınırındaki gerginlik sürüyor

Azerbaycan Ermenistan sınırındaki gerginlik sürüyor
Okunma : 96 views Yorum Yap

Azerbaycan Ermenistan sınırındaki gerginlik sürüyor.

Azerbaycan Dışişileri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdulleyeva son duruma ilişkin bilgi verdi. Abdulleyeva, “Saldırılarda şehit sayısı 71 oldu” dedi.

Bölgede gerginlik yaşanmasından yana olmaklarını söyleyen Abdulleyeva, “Azerbaycan gerginlikten yana olamaz. Biz barıştan ve ilişkilerin normalleşmesinden yanayız. Fakat Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne karşı bir tehdit söz konusu olursa bu tehditlere kararlılıkla yanıt vereceğiz.”dedi.

Öte yandan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefonda görüşerek, Azerbaycan-Ermenistan arasında devam eden çatışmalardaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Bakan Akar, görüşmede Türkiye ve Azerbaycan’ın “İki devlet, tek millet” olduğunu, Türkiye’nin güçlü bir şekilde Azerbaycan Türkü kardeşlerinin yanında durmaya devam edeceğini ifade ederek, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diledi. Akar, ayrıca, Bakü’nün düşman işgalinden kurtuluşunun 104’üncü yıl dönümü dolayısıyla Orgeneral Hasanov’u tebrik ederek, kardeş Azerbaycan halkının bu özel ve anlamlı gününü kutladığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da , Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Özbekistan’da Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’le bir araya geldi. Görüşmenin gündeminde Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma vardı.