Son Dakika Haberler

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: BM Barış Gücü yetkilileri Bakanlığa davet edilerek protesto edildi

Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama: BM Barış Gücü yetkilileri Bakanlığa davet edilerek protesto edildi
Okunma : 131 views Yorum Yap

Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Gazimağusa’da bir plajda hasara ve şikayete neden olan Ada’da konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü mensubu iki personel ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Gazimağusa’da bir plajda hasara ve şikayete neden olan Ada’da konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücü mensubu iki personel ile ilgili olarak BM Barış Gücü yetkililerinin Dışişleri Bakanlığı’na davet edildiğini ve olayın, Bakanlık tarafından kuvvetle protesto edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, muhataplarından, Polis Genel Müdürlüğü ile bilistişare olayın ciddiyetle ve ivedilikle araştırılmasını ve işletmeye verdikleri zararın gecikmeden karşılanmasını istedi, ayrıca, verilen zararın karşılanmasına ilişkin işletmecinin dilekçesini de muhataplarına iletti.

Görüşmede, BM Barış Gücü’nün ülkede misafir olarak bulunduğu ve ülkemizin kural ve yasalarına uymaları gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada “Bu olayın, esasen, KKTC’nin, BM ve KKTC arasında BM Barış Gücü’nün topraklarımızdaki faaliyetlerini düzenleyen yasal bir anlaşmaya varılmasına ilişkin ısrarında ne denli haklı olduğunu kanıtlamaktadır” denildi.