Son Dakika Haberler

Girne Belediyesi 1. Gastro Show etkinliği yapıldı

Girne Belediyesi 1. Gastro Show etkinliği yapıldı
Okunma : 101 views Yorum Yap

Girne Bandabulya’da 1. Gastro Show Girne etkinliği düzenlendi.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte geleneksel Kıbrıs mutfağı tanıtıldı, yerel lezzetler hazırlandı, tadım yapıldı…

Yerli ve yabancı katılımcıların büyük ilgi gösterdiği etkinlikte, görsel şovlar, halk dansları gösterileri, müzik dinletileri ve panel yer aldı.

1’inci Gastro Show Girne etkinliği Danışma Kurulu üyesi Gurme-Şef Eğitmen,Tturizm ve gastronomi uzmanı Mustafa Şah etkinlikte, turizm endüstrisinde gastronominin çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

Ülke gastronomi sanatının gelecek nesillere aktarılmasının önemine işaret eden Şah, Kuzey Kıbrıs’taki tüm oteller ve tesislerde turistlere; sadece yerel ürünlerin sunulması ve lezzetlerin tattırılması gerektiğine değindi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de organizasyonun ülkede bu konuda bir kıvılcım olacağına inanç belirtti.

Kuzey Kıbrıs’ın doğasının yanında çok zengin bir gastronomi kültürüne sahip olduğunu dile getiren Güngördü, Akdeniz mutfağı ve adadan geçen farklı kültürlerin etkileriyle harmanlanan Kıbrıs Gastronomisi’nin ön plana çıkarılması,orijinal şekliyle yaşatılması ve geleceğe aktarılmasının önemine vurgu yaptı. BRT