Son Dakika Haberler

Hasipoğlu: CTP, 50 yıldır hapsolduğu statükoya KKTC’yi mahkum etmek istiyor

Hasipoğlu: CTP, 50 yıldır hapsolduğu statükoya KKTC’yi mahkum etmek istiyor
Okunma : 93 views Yorum Yap

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu Kıbrıs sorununda, Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) “Tek ses olmayı başarmaya” çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Oğuzhan Hasipoğlu, yazılı açıklamasında, yeniden CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ı ve parti yönetimini kutladı; federasyon çözüm modeli ile ilgili sözleri eleştirdi.

Hasipoğlu, Kıbrıs Türk halkının tek seçeneğinin Rumlarla ortaklık olmadığını, bunu Anavatan Türkiye’nin de vurguladığını, 50 yıl süren ve başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin kaldığı yerden asla devam edemeyeceğini söyledi.
Hasipoğlu, Kıbrıs’ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve adada ancak iki ayrı egemen eşitliğe dayalı, yan yana yaşayan iki egemen devletle kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaşılabileceğini yineleyerek, “Rum tarafının tek egemenlik noktasındaki ısrarı, Kıbrıs Türklerinin kendi devletlerinden vazgeçerek Rum devletine dönüşen Kıbrıs Cumhuriyetine entegre olması hayalinden başka bir şey değildir” dedi.

Adada iki ayrı devlet olduğu gerçeğini, uluslararası toplumum da er ya da kabul edeceğini kaydeden Hasipoğlu, “Kıbrıs’ta yeni bir müzakere süreci ancak iki eşit ve egemen devlet modeliyle olabilir. Bizler adada iki devletin varlığını kabul ediyoruz. Bu şekilde Kurultay kararımız vardır. KKTC, bir devletin oluşması için gerekli olan toprağı, yönetimi, yasaması, yürütmesi, yargısı ve halkı gibi tüm unsurlara sahiptir. Kıbrıs meselesi Türklük ve adada yaşayan Türklerin geleceğini ilgilendiren bir meseledir ve bizim için vazgeçilmez olan Türkiye’nin garantörlük hakkıdır. Tek alternatif federasyon diyenler bilmelidir ki; bu söylem Rum tarafına büyük bir konfor ve rahatlık alanı sağlamaktadır. Güney komşumuzda, kendileri ile federasyon temelinde anlaşmaktan başka bir alternatifimizin olmadığı düşüncesi hakim olur. Halbuki biz alternatifsiz değiliz” dedi.

Hasipoğlu, “ Siyasal eşitliği kabul etmeyen, adanın yönetimini ve zenginliğini paylaşmak istemeyen Güney komşumuzla çözüm düşünenler, aslında esas statükoculardır.Artık gerçekçi olalım. CTP dahil tüm ‘tek alternatif federasyon’ diyenlere çağrımız; Kıbrıs konusunda, bir kez olsun Güney komşumuz gibi tek ses olmayı başarıp, egemen eşitliğe ve eşit uluslarası statüye dayalı yeni siyaset çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafının ortaya koyduğu önerilere, hep beraber sahip çıkıp bunu Kıbrıs Türk halkının yegane iradesi olduğunu dünyaya ilan edelim” diye ekledi.