Son Dakika Haberler

Nükleer Santral’de çıkan yangın sonrası santralin çalışması kısa süreliğine durdu

Nükleer Santral’de çıkan yangın sonrası santralin çalışması kısa süreliğine durdu
Okunma : 121 views Yorum Yap

Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’nde dün çıkan yangın sonrası santralin çalışması kısa süreliğine durdu. Ukrayna lideri Zelenski, “Radyasyon felaketi yakın” uyarısı yaparak bir kez daha dünyaya çağrıda bulundu.

Ukrayna nükleer enerji şirketi “Energo-atom”un, Zaporijya Nükleer Santrali’nde yangın çıktığını duyurması üzerine gözler bir kez daha bölgeye çevrildi.
Santralin elektrik şebekesiyle bağlantısının tarihte ilk defa kesildiği bildirildi.

Kesintiden bir süre sonra Zaporijya’da işleyişin normale döndüğü haberi geldi. Ancak bu haber endişeleri artırmaya yetti.

Ukrayna lideri Volodomir Zelenski uluslararası topluma bir kez daha çağrıda bulunarak “Felaket çok yakın” uyarısı yaptı.

Zelenski, “İşgalcileri Zaporijya Nükleer Santrali topraklarından derhal çekilmeye zorlayan bir uluslararası baskıya ihtiyaç var. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu şimdi olduğundan çok daha hızlı hareket etmeli çünkü Rus ordusunun nükleer santralde kaldığı her dakika küresel bir radyasyon felaketi riski yaratıyor” dedi.

Rusya’dan ise çelişkili açıklamalar geldi. Bazı kaynaklar; Zaporijya Nükleer Santrali’nden Ukrayna’ya normal şekilde elektrik tedarik edildiğini belirtirken, Tass Haber Ajansı’nın yerel bir yetkiliye dayandırdığı haberde ise Ukrayna suçlandı.

Avrupa Birliği’nden de santraldeki duruma ilişkin açıklama geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal medyadan yaptığı açıklamada durumu, “Aşırı derecede endişe verici” şeklinde niteledi.